17 listopada 2023 roku ruszyła możliwość zastrzegania swojego numeru PESEL. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL bez Twojej wiedzy – to nie trać czasu.
Zastrzeż PESEL to usługa, dzięki której nikt nie weźmie na Ciebie kredytu, nie kupi nic na raty, nie sprzeda nieruchomości bez wiedzy i zgody właściciela, nie wyrobi również duplikatu karty SIM u operatora telekomunikacyjnego. Zgodnie z wprowadzonymi w Polsce przepisami, zastrzeżonego numeru PESEL nikt nie będzie mógł wykorzystać.
Więcej informacji na ten temat: www.gov.pl
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL przewidziana została w ustawie, aby ograniczyć niektóre skutki kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem środków finansowych poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody. Ma to też pomóc w walce z tzw. SIM swappingiem, czyli wyrabianiem duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do nielegalnego autoryzowania transakcji.
W przyszłym roku banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. W ustawie zapisano, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy, jeśli PESEL został wcześniej zastrzeżony.
Ja swój PESEL już zastrzegłem:
Ważne informacje:
Na razie usługę można włączyć przez stronę internetową (link powyżej). W aplikacji mobilnej mObywatel taka funkcjonalności ma działać w drugiej połowie grudnia 2023 r.
Do systemu na razie nie dołączyły jeszcze żadne instytucje, więc zastrzegając dziś PESEL robimy to ku pamięci na przyszłość. Pierwsze banki są już na zaawansowanym etapie integracji i powinny wejść do systemu na początku 2024 roku.
Od 1 czerwca 2024 roku ruszy pełna ochrona i obowiązek stosowania Rejestru Zastrzeżonych Numerów PESEL przez instytucje finansowe / bankowe.