Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Górki Szymona to atrakcyjny zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony w Piasecznie na terenie Zalesia Dolnego. Na plaży wokół sztucznych zalewów i rzeki Jeziorki, wśród piaszczystych wydm i pięknie zachowanego drzewostanu na piknikach, spacerach i łowieniu ryb wolny czas spędzają nie tylko mieszkańcy Piaseczna.

W okolicy znajdziecie wszystko, co jest potrzebne każdemu z nas do wypoczynku na łonie natury. Jest gdzie usiąść, aby coś zjeść. Są specjalnie wyznaczone do tego celu miejsca, ale jest też gdzie rozłożyć kocyk i zrobić piknik. W bliskiej okolicy wydm, jest również plac zabaw dla dzieci, natomiast dla dorosłych obok jest mini siłownia plenerowa. Miejsce to sprzyja też uprawianiu sportu – znajduje się tam ścieżka zdrowia Stowarzyszenia Kondycja.

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym, foto Marcin Borkowski
Górki Szymona w Zalesiu Dolnym, foto Marcin Borkowski

Kim był Szymon z Piaseczna – dowiecie się prawdopodobnie z artykułu: Tajemnice Górek Szymona, czyli o tym kim był Szymon. Warto też zajrzeć do artykułu Tu zaszła zmiana – Górki Szymona, z którego zacytuję ostatni akapit: „W 2011 r. rozpoczął się proces odkupowania przez Gminę Piaseczno od właścicieli części Górek Szymona od strony ul. Sosnowej. Następnie należało rozebrać ruiny piwnic dwóch niefortunnie tu zbudowanych pensjonatów stojących na wydmach. Z tą budową wiążą się liczne protesty mieszkańców, szczególnie Zalesia Dolnego, negujących zabudowywanie Górek Szymona. Górki ocalały, zostały uporządkowane w dwóch etapach i przyciągają dziś spacerowiczów, a w śnieżne zimy saneczkarzy i narciarzy. Bieganie na nartach ma tu sporą tradycję. Według planu zagospodarowania przestrzennego tych okolic nie wolno na tym terenie stawiać nawet obiektów tymczasowych, oprócz niewielkich obiektów o charakterze rekreacyjnym. Niegdyś nazwą Górki Szymona nazywano tylko górkę dawniej Borówkę, dziś nazwa ta dotyczy całego obszaru od torów kolejowych po rzekę i wydmę.”