Logo - Borkowscy
2007-03-21 : Dzisiaj Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca to pierwszy dzień wiosny! Promienieje słoneczne padają prostopadle na równik, obie półkule są równomiernie oświetlone. Dzień i noc mają tę samą długość - trwają po 12 godzin. Umówiono się, że wraz z nastaniem astronomicznej wiosny na półkuli północnej zaczyna się wiosna kalendarzowa. Żegnamy, więc zimę i witamy następną porę roku WIOSNĘ.

Przyroda budzi się znów do życia, nam jest weselej, radośniej, bo słońce świeci dłużej i jest wyżej na niebie. Weselej jest też zwierzętom i roślinom. Wiosna kojarzy się się z ciepłem. Niestety, nie da się łatwo przewidzieć, kiedy nadejdzie wiosna klimatyczna (termiczna), kiedy średnia dobowa temperatura osiągnie wartość od 5 C do 15 C. Na tę "ciepłą wiosnę" musimy jeszcze poczekać.

Czekamy na wiosnę nie tylko "ciepłą", ale też "zieloną". Ta wiosna to wiosna fenologiczna, przychodzi etapami.

I Etap to przedwiośnie, czyli zaranie wiosny, jest niezwykle kapryśne. Krótkie chwile ciepłej, wiosennej pogody często są przerywane nagłymi nawrotami zimy. Jednak przyroda nie zważa na te kaprysy wczesnowiosennej aury i kierowana odwiecznym rytmem budzi się z zimowego snu. Wtedy leszczyna rozpoczyna pylenie, a wraz z nią następujące drzewa i krzewy: olcha czarna, wierzba iwa, topola osika, dereń właściwy. Zakwita wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg, przylaszczka pospolita, ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, podbiał pospolity. Na podmokłych łąkach i nad strumieniami w górach pojawiają się krokusy. Przylatują też pierwsze ptaki, np. skowronki.

II Etap to pierwiośnie, czyli wczesna wiosna. Nazwa tej pory pochodzi od zakwitających wówczas pierwiosnków. Pojawiają się też kwiaty rzeżuchy łąkowej oraz fiołka polnego, czyli popularnego bratka. Pękają pąki i rozwijają się liście kasztanowca zwyczajnego, brzozy brodawkowatej oraz dębu szypułkowego i buka. Zakwitają drzewa i krzewy owocowe, a wśród nich: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, porzeczki. W lasach i parkach zakwita czeremcha.

III Etap to pełnia wiosny. Zakwitają wówczas następujące rośliny: bez lilak, kasztanowiec zwyczajny, żarnowiec miotlasty, złotokap, jarząb pospolity - tzw. Jarzębina, głóg, narcyz biały, a żyto rozpoczyna kłoszenie.

Inne informacja znajdziecie również w naszym serwisie informacyjnym powiatu piaseczyńskiego, informacja: Pierwszy Dzień Wiosny.

Blog Borkowski - strona prywatna rodzina Piaseczno
21 marca Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza
 
FOTOBLOG
kliknij w button i dodaj informację do serwisów social bookmarking, wykop, digg, del.icio.us, bludot, google reader, wpigulce
2008-03-09 12:33:54 : Iwona Podwysocka
Lada dzień Pierwszy Dzień Wiosny
2008-03-20 21:31:54 : Edyta
Jutro pierwszy dzień wiosny, a za oknem pada delikatny śnieg. Coś się pomyliło i Wielkanoc będziemy w tym roku mieli w śniegu a nie z baziami w ręku :(
2009-03-19 23:52:34 : Łukasz I.
W sobotę pierwszy dzień wiosny :) Trzeba utopić marzannę i pożegnać tą wstrętną zimę :)
2009-03-19 23:55:01 : Martin
Łukasz 21 marca spotkanie internautów z Piaseczna i okolic :) gdzie sam możesz utopić marzannę :)
2009-03-20 01:35:13 : Borkowscy
21 marca Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa zaprasza mieszkańców na Topienie Marzanny
2009-03-20 08:30:40 : sylwia szefer
już pierwszy dzień wiosny!!! jupi ja jej!!! ale coś u mnie pada Śnieg :(
2009-03-20 15:09:55 : Paweł
Jutro pierwszy dzień wiosny a dzisiaj padał śnieg. ;]

Jeżeli chcesz dodać swój komentarz - wypełnij:
[ FORMULARZ ]
Komentarz pojawi się dopiero po akceptacji!
Prywatny blog Borkowscy
Strona prywatna Borkowscy newsy
Rodzina Borkowskich - strona prywatna
Borkowscy CV
Zdjęcia Borkowskich - blog rodzinny
.:Księga gości - Borkowscy.pl:.
Prywatny Katalog Stron Borkowskich Powiat piaseczyński: Piaseczno, Góra Kalwaria, Lesznowola, Konstancin-Jeziorna, Prażmów, Tarczyn Forum Powiatu Piaseczyńskiego Wyróżnienia strony prywatnej Borkowscy
Porady dla webmasterów - Borkowscy
Kontakt Borkowscy Reklama Borkowscy Katalog Ciekawych Stron Forum - Katalogu Ciekawych Stron Szukam pracy dodatkowej - zainteresowany - wejdz Portfolio stron internetowych
.:Mapa serwisu - Borkowscy.pl:. .:Linki Borkowskich:.   Liczba odwiedzin:
Maciuś w samochodzie Maciuś w aucie
» Zamość
» maj 2008
» powiększ
Maciuś na rowerze Maciuś na rowerze
» Piaseczno
» maj 2008
» powiększ
Online: 0


 


przedszkole Kleks | blog | prywatny katalog stron PKS
taniec z gwiazdami | fotoblog | Piaseczno | pizzeria     kanał RSS strony prywatnej Borkowscy    kanał RSS

  Rodzina Borkowskich wita wszystkich na naszej rodzinnej stronie blogu. Blog Borkowscy.pl to strona prywatna, blog naszej rodziny, na której opisujemy wydarzenia z naszego życia prywatnego. Na blogu staramy się na bieżąco opisywać co ciekawego wydarzyło się w naszej rodzinie oraz opisujemy inne ciekawe wydarzenia z naszego otoczenia. Na podstronach blogu znajdziecie opisy każdego członka naszej rodziny oraz możecie obejrzeć nasze rodzinne i prywatne zdjęcia. Robimy bardzo dużo prywatnych zdjęć, jednak ze względu na ograniczenia miejsca na serwerze aktualizacja prywatnych zdjęć wykonywana jest co jakiś czas. Po przebudowie prywatnych aktualności, nasza strona prywatna Borkowscy.pl stała się również blogiem rodzinnym, na którym opisujemy ciekawe strony, wartościowe i godne uwagi strony. Jeżeli znasz taką stronę to poinformuj nas o niej. Dodatkowo z racji zainteresowań Martin opisuje na naszym prywatnym blogu (strona prywatna) interesujące rzeczy z tematyki webmasteringu i pozycjonowania. Pozycjonowanie stron, katalogowanie stron, SEO, SEM, marketing w wyszukiwarkach, Google.
  Prowadzimy również nasz Rodzinny Prywatny Katalog Stron PKS, do którego zapraszamy wszystkich, którzy pozycjonują swoje strony. Jeżli znasz interesującą stronę godną uwagi to zgłoś stronę do naszego prywatnego katalogu. Marcin Borkowski jest również współtwórcą Katalogu Ciekawych Stron do którego dodajemy ciekawe strony. Zapraszamy również na forum katalogu, gdzie prowadzone są rozmowy związane z webmasteringiem, pozycjonowaniem oraz organizujemy konkurs stron o pięknej nazwie: Perła Internetu. Linki do katalogów i forum znajdziesz w naszym menu. Jeżeli katalogujesz swoje strony, to nie może zabraknąć Twoich stron w zbiorach naszych katalogów stron! Dodaj stronę!
  Strona prywatna blog Borkowskich ma swoją księgę gości. Jeżeli spodobała Ci się nasza strona prywatna rodzinna blog Borkowscy.pl to pozostaw na niej swój ślad i wpisz się do naszej prywatnej księgi. Blog Borkowscy.pl to strona prywatna Marcina i Maciusia Borkowskich. Rodzina, foto i wszystko to, co najlepsze z życia wzięte. Aktualności na naszej stronie prywatnej, blogu zostały rozbudowane o komentarze. Zapraszamy Was do komentowania naszych prywatnych informacji, dzięki czemu poznamy Wasze opinie na opisywane tematy.
  Zapraszamy do poznania naszej rodziny. Poznajmy się: Marcin Borkowski, Maciuś Borkowski! Mamy nadzieję, że spędzicie na naszej prywatnej stronie (blogu) miłą chwilę i że powrócicie do nas w wolnej chwili. Czekamy na Wasz aktywny udział na stronie poprzez komentowanie napisanych przez nas aktualności. Nasza strona prywatna, blog rodzinny zaprasza!